Дещо про лавини та як в них не потрапити

Відпочиваючи в горах, ніколи не забувайте про власну безпеку. У людини, яка потрапила в лавину – є 15 хвилин, щоб його знайшли і звільнили – потім настає кисневе голодування, і шанси людини вижити вже дуже малі.

Коли в горах буває особливо небезпечно:

1. Найперше і найпростіше – це кататися тільки на підготовлених схилах – дуже рідкі випадки, коли лавини накривають марковані траси.

2. Стежте за погодою впродовж останнього тижня до виходу – не повинно бути різких перепадів температур впродовж цього періоду.

3. Одна з частих прикмет лавини – дощ. Якщо в горах почалися дощі, то дуже вірогідно, що слідом за ними будуть сходити лавини.

4. Вітер – це архітектор лавин – не слід йти в гори в період сильних вітрів.

5. Є висока імовірність сходження лавин після сильних снігопадів.

Якщо ж Ви все таки вирішили йти в гори – пам’ятайте про наступні заходи безпеки:

• Лавинне спорядження, необхідне для всіх членів групи – це біпер, щуп та лопата. Біпер – це спеціальний лавинний датчик – якщо когось з вашою групи знесе лавиною, з його допомогою ви зможете його швидко відшукати. Датчики мають бути ввімкненими у всіх членів групи. Щуп – для пошуку людини під снігом, лопата – щоб його відкопати. Пам’ятайте – у вас є 15 хвилин, щоб визволити людину з під снігу.

• Перед тим, як виходити на маршрут – дізнайтесь поточний рівень лавинної небезпеки – це завжди знають місцеві служби порятунку.

• Рухатися потрібно по гребню гори, а спускатися – рівними плавними дугами. Ніколи не спускайтеся з гори поперек схилу – такими рухами ви ніби підрізаєте сніг і самі викликаєте лавину.

• При русі тримайте дистанцію приблизно 100 метрів між учасникам, намагайтеся ступати слід в слід – все це допомагає зменшити навантаження на схил.

• Будьте уважні – якщо ви почули звук, ніби важке ухання – це зароджується лавина. Якщо ви побачили невеликі лавинки на схилі – дуже вірогідно, що десь поряд зійде і велика.

• Найбільш небезпечні схили – з ухилом 40-45 градусів.

Якщо ви вже потрапили в лавину – намагайтеся не панікувати, не кричати, спробуйте закрити чимось ніс та рот. Якщо вас несе сніг – намагайтеся робити рухи, ніби ви пливете брасом – так більша імовірність того, що ви опинитеся ближче до поверхні.

Нехай Ваш відпочинок в Карпатах буде приємним та безпечним!